Kategoria: Turystyka / Wycieczki i obozy /
Dodane: 23/01/2023 22:15:34
miesi±c temu
W programie: Tajemnicza Transylwania • Most K³amców w Sybinie • zamek Wlada Palownika w Poienari • zamek Peles • Monastyr Snagov • Bukareszt • Sighisoara - miejsce narodzin Drakuli
Dzieñ 1
Wyjazd z Polski wg rozk³adu. Przejazd przez Czechy i Wêgry. Po drodze planowane s± krótkie postoje. (Trasa ok. 670 km).
Dzieñ 2
Oko³o po³udnia przyjazd do Alba Julia, jednej ze stolic Siedmiogrodu (Transylwanii), s³yn±cej z doskona³ych win. Zwiedzanie potê¿nej cytadeli Alba Carolina oraz katedry, w której pochowany jest Jan Hunyady, siedmiogrodzki ksi±¿ê, który walczy³ po stronie polskiego króla W³adys³awa III w bitwie z Turkami pod Warn±. W centrum za³o¿enia miasta znajduje siê cerkiew katedralna ¦wiêtej Trójcy. Przejazd do Sybinu zwanego miastem artystów, spacer po zabytkowym centrum, w sk³ad którego wchodz± trzy place, gdzie znajduj± siê charakterystyczne dla tego miasta budynki z „oczami” oraz XVI-wieczny ratusz, ko¶ció³ Jezuitów, ¿elazny Most K³amców (wed³ug tradycji je¶li kto¶ sk³amie na mo¶cie ten ma siê zawaliæ), a tak¿e s³ynne Muzeum Brukhentala. Przejazd na nocleg w hotelu w Sybinie lub okolicach. Fakultatywnie obiadokolacja (dodatkowo p³atna). (Trasa ok. 100 km)
Dzieñ 3
Po ¶niadaniu przejazd przez malowniczy w±wóz wzd³u¿ rzeki Olt w kierunku monastyru Cozia, gdzie obejrzymy bogato zdobion± cerkiew z dobrze zachowanymi freskami z XIV wieku, w której pochowany jest Mircza Stary – dziadek Wlada Palownika. Nastêpnie udamy siê do Curtea de Arges, letniej siedziby hospodarów wo³oskich, gdzie zobaczymy przyklasztorny sobór Mistrza Manole, bêd±cy niezwyk³± kompilacj± architektury w³oskiego renesansu z elementami bizantyjskimi i ormiañskimi. Nastêpnie przejazd krêt± drog± Karpat Po³udniowych do Jeziora Vidraru, gdzie z tarasu widokowego na zaporze (przy dobrej widoczno¶ci) mo¿na obejrzeæ najwy¿szy szczyt Rumunii - Moldovenau. Jad±c drog± zobaczymy ruiny zamku Wlada Palownika (pierwowzoru postaci s³ynnego Drakuli) w Poienari. To tu wed³ug legendy podczas oblê¿enia tureckiego, ¿ona hospodara rzuci³a siê w przepa¶æ, aby unikn±æ wziêcia do niewoli. Podobno ta w³a¶nie tragedia przyczyni³a siê do przemiany nieszczê¶liwego Wlada w okrutnego Drakulê. Nastêpnie przejazd do stolicy Rumunii – Bukaresztu, z racji podobieñstwa eklektycznej zabudowy i szerokich bulwarów czêsto nazywanego „Pary¿em Ba³kanów”. Udamy siê na Wzgórze Patriarchalne z Cerkwi± i Pa³acem Patriarchalnym, a tak¿e na stare miasto z ruinami XIV-wiecznego dworu hospodarskiego i s³ynn± ulic± Lipscani. Nocleg w hotelu w okolicach Bukaresztu. Fakultatywnie obiadokolacja (dodatkowo p³atna). (Trasa ok. 380 km)
Dzieñ 4
Po ¶niadaniu dalsze zwiedzanie stolicy. W programie miêdzy innymi: Plac Rewolucji, przeogromny Pa³ac Parlamentu (wed³ug Ksiêgi Rekordów Guinnessa najciê¿szy i najwiêkszy budynek administracyjny ¶wiata - przyk³ad megalomanii Ceausescu). Przejazd najwiêkszymi bulwarami miasta. Nastêpnie udamy siê do wsi Snagov, która by³a ulubionym miejscem wypoczynkowym pary dyktatorów. Jest to równie¿ miejscowo¶æ gdzie w klasztorze na wyspie prawdopodobnie pochowano legendarnego hospodara wo³oskiego Vlada Tepesa. W trakcie spaceru zobaczymy XV-w. klasztor na wyspie - domniemane miejsce pochówku Wlada Palownika, w³adcy Wo³oszczyzny bêd±cego pierwowzorem legendarnego Drakuli. Przejazd na nocleg do hotelu w okolicy Predeal. Wieczorem dla chêtnych wyjazd na tradycyjn± kolacjê rumuñsk± (dodatkowo p³atne, cena ok. 25 EUR/os.). (Trasa ok. 180 km) Uwaga: w tym dniu nie ma kolacji w hotelu dla tych którzy dop³acili do tego ¶wiadczenia.
Dzieñ 5
Po ¶niadaniu zwiedzanie „Per³y Karpat” – Zamku Peles, zbudowanego w stylu niemieckiego renesansu oraz pseudo ¶redniowiecznego pa³acu Pelisor (ogl±dany z zewn±trz), zbudowanych przez pierwszego króla Rumunii Karola I. Dalej zobaczymy po³o¿ony na prze³êczy bia³y zamek Bran, lepiej znany jako „Zamek Drakuli” (wg legend to tu mieszka³ niegdy¶ „ksi±¿ê ciemno¶ci”), choæ faktycznie nie maj±cy nic wspólnego z Wladem Palownikiem. Dzieñ zakoñczymy w Braszowie, gdzie zwiedzimy saskie, stare miasto, miêdzy innymi Plac Sfatului z miejskim ratuszem oraz okolice gotyckiego „Czarnego Ko¶cio³a” i budynku starej szko³y z pomnikiem reformatora Johannesa Honterusa. W drodze do bramy Schei zobaczymy najwê¿sza uliczkê, która za czasów Ceausescu by³a zamkniêta z powodu lêku wodza przed schronieniem siê w niej jego przeciwników. U stóp wzgórza zobaczymy dawne umocnienia miasta. Nocleg w hotelu w okolicy Predeal. Fakultatywnie obiadokolacja (dodatkowo p³atna). (Trasa ok. 140 km)
Dzieñ 6
Po ¶niadaniu zwiedzimy tradycyjn± wie¶ saskich osadników Prejmer, w której przeniesiemy siê w klimat architektury obronnej XIX wieku. Podziwiaæ w niej bêdziemy jedyny w swoim rodzaju warowny ko¶ció³ zbudowany dla ochrony przed wrogimi najazdami (wpisany na Listê UNESCO). Przejazd do Sighisoary, wspania³ego ¶redniowiecznego miasta, w którym wed³ug legendy urodzi³ siê Wlad Palownik. Spacer po centrum (wpisanym na Listê UNESCO), w którym doskonale zachowa³a siê ¶redniowieczna zabudowa. W czasie wolnym warto w nim przede wszystkim zobaczyæ Wie¿ê Zegarow± z ciekawym muzeum historii, Muzeum Tortur, Muzeum Broni Palnej wraz z niewielk± ekspozycj± po¶wiêcon± Drakuli, dom, w którym w 1431 przyszed³ na ¶wiat Wlad - Drakula lub zadaszone schody wiod±ce do gotyckiego Bergkirche. W czasie wolnym dla chêtnych poczêstunek transylwañski (dodatkowo p³atny, koszt ok. 20 EUR). Po po³udniu wyjazd do Polski. Przejazd przez Wêgry i S³owacjê. (Trasa ok. 530 km)
Dzieñ 7
Przyjazd do Polski w godzinach popo³udniowych (Katowice ok. 13:00) (Trasa ok. 640 km) Uwaga! Kolejno¶æ zwiedzania mo¿e ulec zmianie. Pilot nie oprowadza po obiektach muzealnych.
Uwagi do programu
Kolejno¶æ zwiedzania mo¿e ulec zmianie. Pilot nie oprowadza po obiektach muzealnych.
Wa¿ne
Atrakcje pokazane na mapie oraz Street View s³u¿± jedynie celom pogl±dowym i nie zawsze bêd± zwiedzane w formie w jakiej prezentuje je Google. Wstêpy przewidziane s± wy³±cznie do tych atrakcji, przy których jednoznacznie odnotowano to w katalogowym programie imprezy.
Aktualne terminy i ceny oraz wiêcej informacji w Biurze Podró¿y "Geotour",
pod numerem telefonu:
323460306 lub 500556600
geotour@geotour.pl
www.geotour.com.pl
www.superwakacje.com.pl
Kontakt:
BP Geotour
Telefon:
500556600
Email:
Ods³on: 1074